logo

0532 245 9796

Anal Fissür Ve Fistülleri

Anal Fissur ve Fistül  nedir?

Anal Fissur : Anüs etrafında oluşan yüzeyel çatlaklara denir. Zor ve ağrılı kaka yapma bazen kanlı kaka yapmaya neden olur 
Anal Fistül : Anüs etrafında fistül dediğimiz kalın bağırsak ile cilt arasında oluşmuş açıklıklara(kanal veya tunel) denir. Zaman zaman abse dediğimiz iltihaplara yol açarlar. Kronikleştiklerinde sürekli iltihabi akıntı yada kaka benzeri akıntılara neden olurlar

Nedenleri
Fissürlerin esas nedeni kabızlık dır. Beslenme alışkanlıkları, psikolojik yada anatomik defektler sonrası oluşan kabızlık neticesi ile kakanın sertleşmesi bunun sonucu makat etrafındaki anal mukoza dediğimiz bölgenin yırtılması na bağlı oluşur. 
Fistüller ise daha yukarıda kript dediğimiz bölgenin iltihaplanarak olşan absenin makat etrafında bir yol açararak boşalması ile oluşur. 

Anal Fissür Tedavisi
Kabızlık Önlenir (posalı gıdalar, laksatifler)
Ilık suda oturma Banyosu: Her gün iki defa bir leğene ilacli ılık su hazırlanıp içinde oturtulur.(en az 15 dk)
İltihaplanma mevcut ise her 5 lt suya 5cc olacak şekilde Batticon ya da 2gr Rivanol poşeti ilave edilir.
 
.

Tedavide amaç ağrılı kaka yapma nedeniyle kaka tutulması ve kabızlığı önleyerek kısır döngünün kırılarak vücudun kendini tamir etmesine izin vermektir. Tedavi en az 12 haftayı bulur. Tedavi sırasında herhangi bir aksama tedavinin tekrar en başa dönmesine neden olur.

Anal Fistül Tedavisi
Eğer sadece abse oluşmussa erken dönemde boşaltılması gerekir. Kendiliğinden boşalmış abselerde fistül oluşumu riski daha fazladır. 
İltihabı durum geçtikten sonra akıntı devam ediyor ise tekrar abse oluşumuna neden olacağından cerrahi tedavi gerekir. 

Fistül tedavisi genel anestezi altında oluşan fistül trakt’ı dediğimiz yolun cerrahi olarak tamamen çıkarılmasıdır.
Bu yol makatın içine doğru  çıkartılır. Bu bölgenin kirlenme şansı çok olduğundan dikiş atılamaz ve açık bırakılır.
Pansumanları 3 gün tarafımızdan yapılır, toplam iyileşme yaklaşık 4  haftayı almaktadır. Her hafta kontrolde açık bölgenin iyleşmesi takip edilir.

Anne baba tarafından yapılacak pansumanda günde iki defa ılık su ile doldurulmuş bir leğen içine 2 litre suya yaklaşık 5 cc betadine olacak şekilde ilaç koyularak en az 15-30 dk oturma banyosu yapılır. Her banyo yada kaka yapma sonrası bu sudan lokal temizlik yapilir.

Yayınlanma zamanı : 20 Ekim 2016, 15:19:35
ANAL FİSSÜR VE FİSTÜLLERİ