logo

0532 245 9796

Apandi̇si̇t

APANDİSİT ÇOCUKLARDA DAHA SİNSİ SEYREDER

 Karın ağrısı, bulantı ve kusma, bu 3 belirtinin ilk akla getirdiği hastalıklardan biri; apandisit. Genelde yetişkinlerde görüldüğü düşünülen apandisit, sanıldığının aksine çocukluk döneminde daha sık görülüyor. Araştırmalar her 1000 çocuktan 4’ünün apandisit ameliyatı geçirdiğini gösteriyor. Üstelik erkek çocukların riski kızlara göre daha çok. Apandisit çocuk yaş grubunda yetişkinlerde ki gibi en sık acil cerrahi girişim gerektiren hastalıklardan biri.

 

APANDİSİT NEDİR ?

Apandisit, bir hastalık adı. Bu hastalığın oluşturduğu organın adı ise apendiks. Apendiksi basit olarak, kalın bağırsağın kör bağırsak diye isimlendirilen ucunda, çıkmaz sokak şeklinde bir ucu kapalı diğer ucu bağırsağa açık solucanımsı bir uzantı olarak tarif edebiliriz. Bu barsak uzantısının sindirim fonksiyonu yönünde işlevi bitmiştir. Sadece bağışıklık yönünden fonksiyon göstermektedir.

Bir ucu açık olduğu için normalde herhangi bir hastalık çıkartmayan bu solucanımsı uzantı, açık olan ucu herhangi bir nedenle tıkanması durumunda farklılaşır. İçindeki bakteriden son derece zengin olan barsak muhtevası hızlı bir şekilde çoğalmaya ve apendiks şişmeye başlar.

 

NEDENLERİ

 Apendiksin tıkanması ve dolayısı ile apendisite sebep olabilecek çeşitli etkenler olabilir. Örneğin en sık nedenler arasında, barsak duvarının içindeki lenfoid dokunun geçirilen herhangi bir enfeksiyon nedeniyle şişmesi apendiksin içindeki kanalı tıkaması sayılabilir. Seyrek de olsa bir çekirdeğin veya taşlanmış kaka parçası da aynı sonucu ortaya çıkarabilir.

 

BELİRTİLER NEDİR ?

Önce iştahsızlık görülür ve karın ağrısından şikayet eder. Bu ağrıyı genellikle mide bulantısı ve kusma takip eder. Ağlama çığlık atma bacaklarını karnına çekme gibi belirtilerle kendini gösterir.

 

APANDİSİT NASIL OLUŞUR ?

Karnımızın iç yüzü ve karın içindeki organlarımızın yüzeyi periton adı verilen bir zar ile kaplıdır. Bu zar gerilmeye karşı son derece hassas olduğundan gerildiğinde ağrı ortaya çıkar. Apendiksin gerilip şişmesi onun üzerini kaplayan peritonun da gerilmesine dolayısı ile ağrının hissedilmesine nedne olur. Apendiks genelde karın sağ kadranında yerleşmiştir. İltihaplanmış ve şişmiş apendiks karın zarına değdikçe bildiğimiz ağrılar oluşur.

 

TEŞHİS NASIL KONUR ?

Karın ağrıyan çocuk, muayenesinde sağ kadranda ve ilerleyici ağrı oluşmaktadır. Yardımcı tanı yöntemlerinde ultrasonografi ve kan idrar tahlilleri ayrıca son yıllarda bilgisayarlı tomografi sayılabilir. Apendisit şüphesi olan hastalara hiçbir şekilde ağrı kesici ve antibiyotik verilmez.

 

AMELİYATTAN SONRAKİ BAKIM

Apandisit ameliyatı genellikle 30 – 45 dakika sürer. Ancak ameliyat sonrası bakım ameliyat kadar önemlidir. Enfeksiyona karşı antibiyotik kullanılır. Çocuk ameliyattan 3 – 5 gün sonra taburcu olur, normal hayatına dönmesi genelde 10 gün sonradır.

 

APANDİSİT HAKKINDA MERAK EDİLENLER ?

Apandisit, çocuklarda niçin daha sık görülür ?

Apendiks duvarı lenfoid doku denilen bir yapıya sahiptir. Bu dokunun şişmesine bağlı bu süreç başlar. Buna sebep vücudun herhangi bir yerindeki enfeksiyon olabilir.

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE ÇOK NADİRDE OLSA GÖRÜLÜR.

 APANDİSİT İLTİHABI VE İLERLEYİCİ BİR OLAYDIR. BAŞLAR İLERLER SONRA PATLAR. ÇOCUKLARDA APANDİSİT PATLADIKTAN SONRA KAN ZEHİRLENMESİ GÖRÜLDÜĞÜ İÇİN ÇOK ACİLEN AMELİYAT EDİLMESİ GEREKİR. APANDİKSİN ALINMASININ İLERİ YAŞLARDA ÖNEMLİ BİR PROBLEM YARATMAZ.

 

ÇOCUKLARDA APANDİSİT AMELİYATINI KİMLER GERÇEKLEŞTİRMELİ ?

 Tabii ki, ulaşılabiliyorsa çocuk cerrahı, şayet yoksa genel cerrah tarafından ameliyat gerçekleştirmeli.

                       

OP.DR.EMİR İMANİ
ÇOCUK CERRAHİSİ UZMANI

Yayınlanma zamanı : 20 Ekim 2016, 15:11:58
APANDİSİT