logo

0532 245 9796

Baş Yaralanmalari Ve Ev Kazalari

Önemli baş yaralanmalarından doğan beyin sarsıntısı,kafatası çatlaması  ve beyin kanamaları gibi acil durumlarda çocuğunuza nasıl müdahale etmeniz gerektiğini biliyor musunuz ?

            TEDAVİ ŞEKİLLERİ

1- ÇARPMA- BEYİN SARSINTISI

Belirtileri: mide bulantısı, kusma, baş ağrısı,bilinç kaybı,uyuşukluk,uyku hali,göz bebeklerinde eşitsizlik,olağan dışı konuşmalar,yürüyüşte bozukluk,havale ve vücudun bir tarafını daha az kullanma.

Ne Yapmalı: Mecbur kalmadıkça çocuğunuzu hareket ettirmeyin. Bilinci yerinde ama çevreye olan ilgisi azalmışsa ve başı ağrıyorsa, doktorunuzu arayın.eğer bilincini kaybetmişse,hiç vakit kaybetmeden 112’yi arayın.nefes alıp almadığını ve nabzını kontrol edin.

2- ŞİŞLİK VE İÇ KANAMA

Belirtileri: Baş ağrısı, deride eziklik, şişkinlik.

Ne Yapmalı: Buzla doldurduğunuz poşeti bir havluya sarın ve 20 dakika boyunca darbe alan bölgeye koyun.48 saat boyunca çocuğunuzun nefes alışını ve davranışlarını gözlemleyin. Baş dönmesi, kusma, sürekli baş ağrısı ya da anormal uyku durumu söz konusu olursa, hemen doktorunuzu arayın. Çocuğunuz 1 yaşın altındaysa, bu belirtiler görülmese bile hemen doktorunuza başvurun.

3- KESİKLER VE YARIKLAR

Belirtileri:  kanama

Ne  Yapmalı:başın deriye yakın yerinden çok sayıda kılcal damar geçtiği için,başta meydana gelen yarıklar ve kesikler çok fazla kanama yapar. Böyle bir durumda, kanama durana kadar yaralı bölgeye temiz bir bezle kompres yapın ve kesik bölgeyi bandajlayın. Eğer kanama durmuyorsa,yara derinse ve çocuğunuz 1 yaşın altındaysa,vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın hastaneye başvurun.

4-KAFATASI ÇATLAMASI

Belirtileri :şişkinlik,kulaktan,burundan ya da ağızdan gelen kan veya sulu akıntı.

Ne Yapmalı :hiç vakit kaybetmeden 112’yi arayın.çocuğunuz boynundan ya da sırtından yaralandıysa,ambulans gelene kadar başını kesinlikle oynatmayın. Kanama varsa ,temiz bir bezle yavaşça kanayan bölgeyi temizleyin ama baskı uygulamayın. Başına saplanmış bir madde varsa, çıkarmaya uğraşmayın.nefes almıyor,ancak nabzı atıyorsa ,suni solunum (biliyorsanız!) yapın.nabız atışını da hissetmiyorsanız,kalp masajına (biliyorsanız!) başlayın.

BAŞ AĞRISI SEBEPLERİ

Çocuklarda baş ağrısı görüldüğünde, genellikle endişelenmeye gerek yoktur; kısa bir süre dinlenirse geçer.ancak, baş ağrısı; gece uykusundan uyandırıyorsa, giderek artıyor ve kusmaya neden oluyorsa, sık ve şiddetli görülüyorsa, davranışlarında değişikliğe yol açıyorsa, boynunda sertlik ve ateş yapıyorsa hemen doktorunuzu aramalısınız.

GÜVENLE  OYNASIN

Her yıl,1 milyondan fazla çocuk beyin sarsıntısı geçiriyor.işte, bunun önüne geçmek anne-babaların dikkat etmeleri gerekenler....

YAPMANIZ  GEREKENLER

-Çocuğunuzun paten kayarken,kaykaya  veya bisiklete binerken kask taktığından emin olun.

-Arabada yolculuk yaparken,çocuğunuzun yaşına uygun bir güvenlik koltuğunda oturtun ve kemerini sıkıca bağlayın.

-Merdivenlerde oyuncak ya da eşya bırakmayın.

-Yüksek sandalyelere ya da pusetine oturttuğunuz zaman mutlaka emniyet kemerini bağlayın.

YAPMAMANIZ  GEREKENLER

-Parmaklığı olmayan yataklarda ve bez değiştirme masasında yalnız bırakmayın.

-Yürüteç kullanıyorsanız dikkatli olun.yürüteçler bebeklerin daha hızlı hareket etmelerini

sağlar.ayrıca elleri serbest kalacağından, etraftaki eşyaları çekerek,eşyaları üzerine düşürebilir.

-Pencere kenarlarına,tırmanabileceği mobilyalar koymayın.pencereleri ve dışarı açılan

kapıları (sokak kapısı,balkon kapısı) her zaman kapalı ve kilitli tutun.

YÜZ YARALANMALARI

*Dudağı Yarıldıysa

Başını yana doğru eğerek kanın ağzına akmasını engelleyin.yaranın üzerine temiz bir bez koyun ve parmağınızla çok hafif baskı uygulayın.10 dakikada bir kanın durup durmadığını kontrol edin.kanama 30 dakikadan uzun sürerse ya da tekrar başlarsa, hastaneye başvurun;çünkü dikiş atılması gerekebilir.

*Gözü Kanlandıysa

Gözde aşırı sulanma,kızarıklık,ağrı varsa ve görme bozukluğu söz konusuysa,hemen hastaneye gidin.

*Burnu Kanıyorsa

Akan kanı yutmaması için çocuğunuzun karşıya  bakmasını sağlayın.ağzından nefes almasını söyleyin ve 10 dakika boyunca burun deliklerini yavaşça  sıkarak birleştirin. Çocuğunuzu,burnuna dokunmaması ve burnunu darbelerden koruması konusunda uyarın.eğer kanama çok fazla ise durmuyorsa,kanama durduğu halde çocuğunuz burnundan nefes almakta zorluk çekiyorsa ve burun kemiğinde kırıktan şüpheleniyorsanız,hemen hastaneye gidin.    

YUTULAN YABANCI CİSİMLER

Yeni yürümeye başlayan çocuklar ve bebekler her şeyi ağızlarına götürürler.şans eseri,çocukların yuttuğu maddelerin %80 ila %90’ı  hiçbir problem olmaksızın sindirim sisteminden geçer.Uzmanlar,çivi gibi keskin şeylerin bile,mukozayla çevrili ve esnek olan mideden ve boşaltım sisteminden sorun yaratmadan geçebildiğini söylüyor.

Fakat yine de, ilgilenmeniz gereken iki mesele var.(saat pilleri ve bozuk paralar.) Piller boğazdan kolayca geçebilecek kadar küçüktür; Ama boğazda kalabilir veya sindirim sisteminin başka bir yerine takılabilir ve takıldığı yerde birkaç saat içinde bir delik açabilir.böyle bir  durumda,çocuğunuzu hemen acil servise götürmelisiniz.

*Bozuk paralarsa yüksek oranda çinko içerir ve birinin boğazına takılırsa,dokuyu zedeliyebilir veya bozabilir.Uzmanlar,çocuğunuz bozuk para yutarsa,hiç vakit kaybetmeden onu çocuk cerrahına veya  acil servise götürmeniz gerektiğini söylüyorlar.Paranın boğazda mı takılı kaldığını, yoksa mideye mi? İndiğini anlamanın tek yolu röntgen çekmektir.Boğaza yapışmış durumda ise ,hareket  ettirilmesi gerekecektir.

*Siz çocuğunuza engel olamadan, herhangi bir nesneyi yutarsa,sakın “bekle ve gör” taktiğini uygulamayın.Hemen çocuk cerrahına başvurun,nesnenin 24 ile 48 saat içinde dışarı çıkması olasıdır.Bu yüzden doktorunuz size, çocuğunuz her tuvalete gittiğinde,dışkısını kontrol etmenizi söyleyecektir.Eğer nesne çıkmazsa, çocuğunuz kusmaya veya karın ağrısı çekmeye başlarsa, doktorunuzu tekrar arayın ve acil servise gidin.Sakın onu bir şeyler yemeye ve içmeye zorlamayın,parmağınızı boğazına sokmayın.Bir şey görmeden parmağınızla  ağzının içini temizlemeye kalkışmayın.Böyle yaparak nesneyi daha aşağılara itebilirsiniz.

KÜÇÜK EV GEREÇLERİ

Çocuğunuz emeklemeye başladıktan sonra,yerlerde ufak tefek şeyler bırakmamaya daha özen gösterin.Çocuklar,çengelli iğneleri,çivileri,hapları,anahtarları ve aklınıza gelebilecek daha bir çok şeyi, siz farkına bile varmadan yutabilirler.

*KURUYEMİŞ

5 yaşın altındaki çocuklara fındık,fıstık gibi kuruyemişler vermeyin.Bunlar çocuğun solunum yoluna kolaylıkla  kaçabilir.

-Diğer Tehditler:

Patlamış mısır ve sert şekerler de çocuğunuz için tehlike yaratabilir.Çocuğunuza üzüm, sosis,ya da çiğ havuç yedirirken,küçük parçalara ayırarak verin.

*ELİŞİ MALZEMELERİ

Parlak renkli kalemler,plastik boncuklar ve buna benzer diğer malzemeler okul öncesi çocuklar için cezbedicidir.Neyse ki, bunların çoğu  toksik madde içermez ve sindirim sisteminden geçebilecek  kadar küçük olur.

*TAKILAR

Bebekler ve yürümeye yeni başlayan çocuklar,takılara bayılırlar.Küpenizi veya kolye ucunu

Çekip  çıkarabilir ve bir-iki saniye içinde yutabilirler.

*YILBAŞI SÜSLERİ

Yılbaşı ağacının alt dallarındaki süsler ciddi birer tehlikedir.Bir keresinde çan,4 yaşında bir çocuğun boğazına takılmış.Doktor röntgen çektirmeye bile gerek görmemiş,çünkü çocuk zıpladıkça çanın sesi duyuluyormuş.

*ÇENGELLİ  İĞNELER

Bebekler çengelli iğneleri kolayca yutabilirler.Kıyafetlerde kullanıyorsanız,iğnenin kilitlendiğinden emin olun.

*METAL KONFETİLER

Hediyelerle veya doğum günü kartlarıyla gelen parlak ve renkli,minicik konfetiler küçük çocuklara şeker gibi gelir.Ağızdan salya gelmesi ve öğürme, konfetilerin boğaz yüzeyine yapıştığının işaretidir.

*BOZUK PARALAR

Bir çok çocuk,bozuk paradan kaynaklanan yaralanmalar  yüzünden acil servislere götürülüyor.Cüzdanınızı çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yere koyun.

*PİLLER

Saat pillerini çıkardığınız zaman,onları çocukların ulaşamayacağı bir yere koymayı unutmayın.Yoksa yeni yürüyen çocuğunuz çöp kutusunu devirip içinden bir pili alabilir.

 ACİL  DURUM

*Çocuğunuz tehlikeli bir şey yutup yutmadığından emin değil misiniz? Eğer aşağıdaki tehlikeli çanlarından herhangi birini fark ederseniz,hemen harekete geçin.

-Nefes almada,konuşmada,yutmada zorluk çekiyor veya ağlıyorsa,Heimlich  taktiğini uygulayın:Çocuğunuzu kucağınıza oturtun,her iki elinizin işaret ve orta parmağını göbeği ve kaburga kemiği arasına yerleştirin,karnından yukarı doğru bastırın.Bu hareketi yaparken kaburgasına zarar vermemeye dikkat edin.Boğazındaki nesne çıkana kadar bu hareketi tekrarlayın.

-Eğer nefes alamıyorsa,ağzından çok fazla salya akıyorsa,genzi tıkalıysa,kusuyorsa veya şiddetli karın ağrısı varsa,hemen yardım çağırın veya çocuğu acil servise götürün.

-Ateş,öksürük,boğazda ve burunda aşırı mukoza,yutulan maddeden kaynaklanan bir solunum yolları enfeksiyonunun habercisi olabilir.Bu durumda hemen doktorunuzu arayın.

 

 

     OP.DR.EMİR İMANİ

ÇOCUK CERRAHİSİ UZMANI

Yayınlanma zamanı : 20 Ekim 2016, 15:19:12
BAŞ YARALANMALARI VE EV KAZALARI