logo

0532 245 9796

Çocuklarda İnmemi̇ş Testi̇s

Çocuklarda inmemiş testis ileride kısırlık ve kansere neden oluyor.

OP.DR.EMİR İMANİ 'NİN İNMEMİŞ TESTİS HAKKINDA BİZE AKTARDIGI ACIKLAYICI BİLGİLER:

Erkeklerde, testisler, gelişmeyi sağlayan hormonları sağladığı gibi, spermde üretirler. Ergenlikle birlikte artan hormon salınımı ve sperm üretimi yaşam boyunca sürer. Testislerin görevlerin tamamıyla yerine getirebilmesi ve canlı kalabilmesi için 35,5 c da bulunması gerekmektedir. Bunun için ideal yer vücut dışında torbalarda yerleşmelidir. Normal şartlarda vücut ısısı 36,5-37,5 c arasındadır ve bu derece sıcaklıkla testisler fonksiyonlarını yitirmeye ve bozulmaya başlarlar.

İnmemiş testis nedir?

İnmemiş testis, yeni doğmuş erkek bebekte, testilerinin torbalarda bulunmasına denir. Bu  bebeklerin  çoğunda  genellikle  tek  tarafında  inmemiş  testis  gözlenir.  Ancak  bazı bebeklerde her iki testis torbası da boş olabilir.

Torbaya yerleşmemiş testis nerede olabilir?

Bebek, anne karnında iken, iki testis de torbada değil, karın zarı arasında, böbreklere yakın bir yerleşimdedir. Hamileliğin 7. ayından sonra, bebeğin gelişmesiyle beraber, testisler karın boşluğundan torbaya doğru inmeye başlar. Doğuma yaklaşıldığı zamanda torbaya doğru ilerleyen testisler, kasık kanalını geçer ve torbaya yerleşir. Bu migrasyon  ( geçiş ) bazı çocuklarda doğumdan sonrada devam edebilir. Çok az sayıda bebeğin doğumdan sonraki 6 ay içinde testinin yerleştiğini gözlemleriz. İnmemiş testis saptanan bebeğin testislerinin genellikle ya kasık kanalı civarında yada karın boşluğunda karın zarı arkasında olduğu da bilinmelidir. Bu konuda yapılan araştırmalar bize gösteriyor ki, ,inmemiş testis, erkek çocuklarda ki cinsel organlara ait en sık yaşanan anomalidir. Her 100 bebekten 4’ünde görülür. Bu hastalık doğum tarihi ile de ilgisi vardır. Zamanında doğmuş bebekler, erken doğumlara göre  daha şanslı, çünkü erken doğan bebeklerde bu hastalık, normal zamanında doğanlara göre 4 kat daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Bunun sebebii testisler hamileliğin 8. ayında torbalara indiğinden erken doğumla bu sürecin kesintiye uğramış olmasıdır.

İnmemiş testisin nedenleri konusunda henüz net bir cevap yok. Hormonal etkiler, genetik bozukluk, testisin kendisinden kaynaklanan iç bozukluklar gibi nedenler ileri sürülüp kesin bir sonuca ulaşılmış değil.

İnmemiş testisten farklı olarak, tıbbi adıyla rekraktil testis ( halk arasında korkak yada utangaç testis ) olarak adlandırılır. Bunlarda testislerin bazen torbalarda olduğunu görürüz. Torbalar olmadığı zamanlarda ise, kasıklara doğru kaçar ve kaybolurlar. Bu durum özellikle soğuğa maruz kaldığı zamanlarda yada çocuğun testislerin ellenmesi sırasında utandığı için belirgin olarak fark edilir. Tam tersi durumda ise, örneğin sıcak ortamda çocuğun ateşinin çıktığı zamanlarda yada çocuk uyurken testis tekrar torbaya yerleşir. İkinci farklı şey bazen karın içinden torbaya doğru ilerleyen testis, kendi etrafında döner ve bu dönme sırasında, testisi besleyen damarlar tıkanır. Bir süre sonra testis çürümeye başlar ve tamamen kaybolur. Bu bebekler testisi olmadan doğarlar.

 

Teşhis için gerekli şeyler:

İnmemiş testis, elle yapılan muayene ile anlaşılır. Bu yöntemle teşhis konulamazsa, ultrasonografi ile testisin nerede olduğu anlaşılmaya çalışır. Şayet bu yöntemle de sonuç alınamazsa, eskiden explerasyon, şimdilerde laparoskopi ile karın duvarına küçük bir delik açılır. Bu delikten ,nce ve ışıklı bir mercek sokularak karnının içi incelenir. İnceleme sırasında testisin yeri saptanır ve bazen de bu işlem sırasında testis torbaya indirilebilir. Ancak testisin yok olduğu söz konusu ise o zaman çürüyen testis kalıntısı bulunur ve çıkarılır.   

 

Zamanında teşhis ve tedavi çok önemlidir:

İnmemiş testiste erken tedavi edilmesi, taşıdığı riskler göz önüne alınırsa, çok önemlidir. Daha anlatıldığı gibi, bazı çocuklarda testsin inmesi 6. aya kadar sürebilir. Bunun için ameliyat etme zamanı 6 ay ile 1 yaş içinde olmalıdır. Tedavi en geç 2 yaşında bitirmelidir. Her hangi bir nedenle 2 yaşa kadar teşhis edilmemiş çocuklarda, tespit edildiği zaman ameliyat edilmesi gerekir. 2 yaşından sonra çocuklarda geri dönüşü olmayan olumsuz durumlar söz konusu olabilir. Özellikle erişkin yaşta sperm yapımında zayıflama ortaya çıkabilir. Başka risk ise, bu testislerde erişkin döneminde testis tümörünün gelişme oranı diğer erkeklere göre 5 kat fazla olması, inmemiş testis bazen kasık fıtığı ile birlikte bulunur. Bu durumda 6 ayı beklemeden operasyon ertelenmeden müdahale edilmeli.

 

Tek tedavi ameliyat:

İnmemiş testiste rastlanan bebeklerin tedavisi için kesin yöntem ameliyattır. Bazı merkezlerde inmemiş testis tedavisinde hormonal tedavi denenmektedir. Ancak bu tedavinin sonuçlarının yetersizliği ve hormonların verdiği yan etkilerden ötürü, kesin tedavi için ameliyat şart. Uzman bir hekim tarafında yapılan bir ameliyatın riski yoktur. Ameliyat ortalama 1 saat sürer ve 3 saat sonra hastaneden taburcu edilir. Ameliyat sonrası için verilen ağrı kesici ve antibiyotiklerle tedavi tamamlanır. Hasta 2 gün sonra normal hayatına döner ve 7. gün yıkanabilir. Ailelerin genellikle çocuğun küçük olduğunu düşünerek ameliyatla ilgili tedirginliklerini dile getirirler. Ancak bilindiği gibi, yeni cerrahi ve anestezi teknikleri ile olabilecek bütün olumsuzluklar ekarte edilmektedir. Ayrıca çocuklarda metabolizma gelişim hızı yüksek olduğundan yara iyileşmesi erişkine göre çok daha hızlıdır. Bu durum 2-3 hafta içinde kendiliğinden geçer.

 

İnmemiş testis ameliyat olmazsa gelişen riskler:

1.Kısırlık nedeni olabilir. Testisin erken torbaya indirilmesi kısırlık riskini düşürür.

2.İnmemiş testis sorunu olanların 2 yaşlarda, testislerinde kanser gelişme riski diğerlere göre 15 kat fazladır.

3.İnmemiş testis ile birlikte %65 kasık fıtığı ile eşlik eder.

4.İleri yaşlarda estetik / psikolojik problemlere yol açabilir.

 

OP.DR.EMİR İMANİ
ÇOCUK CERRAHİSİ UZMANI
 

Yayınlanma zamanı : 20 Ekim 2016, 15:12:30
ÇOCUKLARDA İNMEMİŞ TESTİS