logo

0532 245 9796

Sünnet

OP.DR.EMİR İMANİ SÜNNET İLGİLİ BİLGİLERİNİ BİZLERE AKTARIYOR:

SÜNNETİN TIBBİ YÖNLERİ

Sünnet, ciddi ve önemli bir operasyondur. Çocuğun ruhsal olarak sünnete hazırlanmasının yanı sıra tıbbi olarak hijyenik ortamda ve uzman kişilerce yapılması gerekiyor.

 

SÜNNETTEN ÖNCE DOKTOR KONTROLÜ

Çocuğunuzu sünnet ettirmeden önce mutlaka uzman bir hekim tarafından kontrol edilmeli. Bu muayene sırasında annenin fark edemeyeceği bazı tıbbi sorunların var olup olmadığı saptanabilir.

 

SÜNNETTE YAPILMASI GEREKEN ZORUNLU HALLER

-Doğuştan böbrek ve idrar yolları hastalıkları olan tüm çocuklar

-Sünnet derisinin uç kısmı normal idrar akışını engelleyecek kadar dar olan çocuklar

-Sık sık sünnet derisinin de ve penisin baş kısmın da iltihaplanma olan çocuklar

 

SÜNNETİN TIBBİ YARARLARI

İdrar yolu enfeksiyon riski azalıyor. Sünnet olmamış çocuklar da idrar yolları iltihapları yaklaşık 10 kat fazla. Sünnet olmamış erkeklerde hem cinsel yolla bulaşan hastalıklara hem de penis kanserine daha sık rastlanıyor. Sünnetsiz erkeklerle evli kadınlar rahim boynu kanserlerinin daha sık gelişiyor.

 

LAZERLİ SÜNNET : YANLIŞ TERCİH

Uzmanlar, halk arasında lazerle sünnet yöntemine tamamen karşı çıkıyor. Çünkü lazer diye sunulan alet aslında bir çeşit elektrikli havya. Yani lazerle hiçbir ilgisi yoktur. Bu yöntem de sünnet derisi yakarak alınıyor ve çoğu zaman diğer dokuların da yanmasına neden olur.

 

SÜNNET AIDS RİSKİNİ AZALTIYOR

Yapılan araştırmalarda sünnetli erkeklerin AIDS hastalığına yakalanma riski 6 kat azalıyor. Bu konu ABD’nin tanınmış 3 üniversitesinde araştırılmıştır.

 

SÜNNETİ KİM YAPMALIDIR

Sağlık teknisyeninin yanı sıra pratisyen doktorlar tarafından da yapılabilen sünnette sizin mümkünse ilk tercihiniz çocuk üroloğu veya çocuk cerrahisi olmalıdır. Bu uzmanların bulunmadığı yerler de genel cerrah ya da üroloğa başvurabilirsiniz.

 

PEYGAMBER SÜNNETLİLER TEKRAR SÜNNET EDİLMEMELİ

Her 350 çocuktan birinde görülen ve halk arasında peygamber sünneti ya da yarım sünnet diye tabir edilen durumda, çocuğun sünnet edilmesi büyük bir hatadır. Zira buradaki sünnet derisi ameliyat için kullanılacaktır.

 

GENEL ANESTEZİ TEHLİKELİMİ ?

Pek çok anne baba genel anestezi ile yapılan sünnete, anestezi uygulaması nedeni ile sıcak bakmıyor. Oysa günümüzde anne karnında ya da yeni doğan bebeklere bile bebeklere bile anestezi ile müdahale ediliyor. Güvenilir bir sağlık kurumunun da bu tür endişeleri duymak yersiz. Çünkü çocuğa yüzeysel bir anestezi veriliyor ve işlem sonrasın da verilen ilaçlarla ağrı duyması engelleniyor. Böylece çocuğun hem psikolojik hem cerrahi olarak rahatlanması sağlanıyor. Bir sünnetin yapılması için gerekli olan süre normal şartlar altında 15-20 dakikadır.

 

SÜNNET SONRASI OLABİLECEK KOMPLİKASİYONLAR

Tıbbi açıdan doğru yapılmayan sünnet bir çok ciddi sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden oluyor. Uzmanlarca yapılmayan her 100 sünnetin 30-40 arasında hatalı uygulamalara rastlanıyor. Bu hatalar bir kısmı tedavi edilme şansına sahip olup, diğer kısmının geriye dönüşü olmayan problemler en sık görülen tıbbi hatalar.

KANAMA : Sünnet sonrası ortaya çıkan kanamalara acil müdahale edilmesi gerekiyor. Çünkü aşırı kan kaybı ölüme neden olabilir.

ENFEKSİYON : Steril şartlarda yapılmayan sünnette bulaşıcı hastalık kapma riski artıyor. Özellikle toplu yapılan sünnetler de bu risk çok yüksek. Fazla ya da eksik kesilmesi bu tip durumlar da organik sorunların yanı sıra estetik olarak da müdahale edilmesi gerekebilir.

 

 

OP.DR.EMİR İMANİ
ÇOCUK CERRAHİSİ UZMANI
 

Yayınlanma zamanı : 20 Ekim 2016, 15:08:10
SÜNNET